Czym jest kampania RESPECT?

Ideą akcji jest jak najszerzej rozumiany szacunek, wyrażany nie tylko na boisku, ale i poza nim. Piłka nożna to nie tylko dyscyplina sportu ale również społeczne zjawisko o niezwykłej sile oddziaływania.


Dlatego też UEFA postanowiła za pomocą futbolu mówić o potrzebie poszanowania ludzi, środowiska naturalnego, zrównoważonego rozwoju przy jednoczesnym przeciwstawieniu się rasizmowi i przemocy. Piłka nożna, ze względu na swój uniwersalny charakter i popularność w całej Europie jest doskonałym sposobem aby o tym wszystkim mówić. Hasło „RESPECT” zbiera w jednym słowie te wartości, które są ważne dla współczesnej Europy i europejskiego futbolu.Program ma na celu nauczanie szacunku do gry, do przeciwników i do środowiska, w jakim toczymy swoje rozgrywki. RESPECT, czyli szacunek do tego, co robimy i kim jesteśmy, do tego, kim są ludzie wokół nas i co robią.Uczyć musimy się go wszyscy: trenerzy, rodzice, sędziowie. Tak, abyśmy byli dobrym przykładem dla młodych zawodników i mogli ich nauczyć szacunku do gry, do przeciwników, do rodziców, do trenerów i do decyzji sędziego w czasie meczu.Pamiętajmy – FUTBOL to RADOŚĆ, a dzieci grają w piłkę nożną, bo ona sprawia im przyjemność. Nie psujmy tego swoimi ambicjami, negatywnymi komentarzami, podważaniem pracy trenera czy decyzji sędziego. Powodem, dla którego dzieci grają w piłkę nożną jest przede wszysctkim ZABAWA !!!

Wyjmując czynnik zabawy z gry, od razu widać zniechęcenie i znudzenie dzieci, co prowadzi do rezygnacji. Jest to karygodne, ponieważ piłka nożna jest piękną grą w oczach osób w nią grających. Nie stała się najpopularniejszym sportem na świecie przez przypadek!Zapraszamy wszystkich rodziców oraz opiekunów do obejrzenia filmu, przygotowanego przez UEFA w związku z promocja programu RESPECT. 
Szanuj przeciwnika, szanuj różnorodność, szanuj GRĘ! [UEFA RESPECT]